Lääke
ASPIRIN 500 mg tabl 20 fol
Lyhyt tuotekuvaus:
Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon.
Käyttötarkoitus:
Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon. Tällaisia kipuja ovat mm. päänsärky, hammassärky, kuukautiskivut, lihas- ja nivelsäryt ja vilustumistaudit.
Annostelu:
- Ota tabletti mielellään ruokailun yhteydessä ja sen kanssa lasillinen vettä
- Aikuiset ja 16 vuotta täyttäneet 1-2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
- 9-15-vuotiaat 1 tabletti korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
- 5-8-vuotiaat 1/2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
- 3-4-vuotiaat 1/4 tablettia tarvittaessa, korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa
Huomioitavaa:
- Jatkuvaan käyttöön ja alle 3-vuotiaille lapsille vain lääkärin ohjeen mukaan
- Ei suositella ensisijaiseksi kuumelääkkeeksi alle 18-vuotiaille lapsille ja nuorille
- Älä käytä ilman lääkärin määräystä jos sinulla on ruoansulatuskanavan vaurioita tai jos taipumus verenvuotoihin
- Asetyylisalisyylihappo lisää vuotoriskiä, mikä tulee ottaa huomioon kirurgisten toimenpiteiden yhteydessä
- Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
Yleiset Haittavaikutukset:
- Ylävatsakipu, pahoinvointi, oksentelu, ruoansulatuskanavan haavaumat ja verenvuoto
- Pidentynyt verenvuotoaika, jolloin haavat voivat vuotaa tavallista pidempään
- Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa
- Katso yleisohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta lääkkeenkäytöstä pakkausselosteesta
Raskaus ja Imetys:
- Neuvottele lääkärin kanssa ennen lääkkeen käyttöä, jos olet raskaana, suunnittelet raskautta tai jos imetät
- Valmiste kuuluu tulehduskipulääkkeisiin, joiden käyttö voi vaikeuttaa raskaaksi tulemista
Linkki pakkausselosteeseen:
Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä
Selaa myös nämä tuoteryhmät:
Kuume ja kipu, hammassärky, kuukautiskivut, migreeni, nivelrikko, päänsärky
© 2023 Suomen Apteekkariliitto